Dach Płaski

Charakterystyka produktu

Dachy płaskie ze względu na swoją konstrukcję narażone są na tworzenie się zastoin wodnych, które mogą uszkodzić jego powierzchnię doprowadzając do przecieków i kosztownych strat ciepła. Rozwiązaniem tego problemu jest wykonanie ocieplenia i profilowania dachu płaskiego na bazie systemu oferowanego przez Yetico.

System ten, dostępny z płyt białych (lambda 0,034-0,038 [W/(m·K)] w zależności od typu], jak i grafitowych (lambda 0,030 [W/(m·K)]) dedykowanych ociepleniu obiektów energooszczędnych i pasywnych, składa się z kilku rodzajów płyt:

 • Płyty bazowe – to płyty proste, które pełnią funkcję termoizolacyjną.
 • Płyty spadkowe (jednokierunkowe)
 • Płyty grzbietowe i korytowe (dwukierunkowe)
 • Kontrspadki (ułatwiają odprowadzenie wody z newralgicznych punktów dachu – świetlików, narożników)
 • Izokliny (wykorzystywane są do połączeń warstw pokrycia dachowego z elementami wystającymi ponad powierzchnię dachu).

 

Zastosowanie produktu

Zastosowanie systemu ocieplenia dachów płaskich Yetico nie ma ograniczeń. Styropian na dach płaski Yetico można wykorzystać w termoizolacji budownictwa mieszkaniowego, jak i w budownictwie wielkopowierzchniowym (np. hale, magazyny).

 

Czy wiesz, że…

Yetico oferuje kompleksowy serwis doradczo-techniczny na każdym etapie projektowania systemu ocieplenia dachów płaskich. Wystarczy przesłać do nas niezbędne dane (wymiary powierzchni dachu, położenie świetlików, szybów czy kominów, opis miejsc odwodnienia, grubość minimalną warstwy termoizolacyjnej, informacje o nachyleniach dachu) a my przygotujemy projekt. Ponadto, na całym etapie projektowania klient może liczyć na fachowe doradztwo techniczne.

Przykładowe ocieplenie dachu płaskiego: 1. Stropodach betonowy, 2. Papa podkładowa (folia PE lub PVC), 3. Warstwa termoizolacyjna (płyta bazowa), 4. Płyta spadkowa, 5. Kontrspadek, 6. Izoklin, 7. Ocieplenie attyki, 8. Wpust dachowy, 9. Papa podkładowa, 10. Kołek mocujący, 11. Papa wierzchniego krycia, 12. Obróbka blacharska

 

Jak ocieplić dach płaski?

Warstwa paroizolacji

W najpopularniejszym układzie warstw dachu płaskiego w pierwszym etapie na podłożu układa się warstwę paroizolacji, czyli szczelnej warstwy ochronnej, zapobiegającej przedostaniu się pary wodnej z wnętrza budynku do poszczególnych warstw dachu. Wykonuje się ją ze zwykłej papy podkładowej (nadaje się również papa oksydowana, modyfikowana bądź folia paroszczelna).

Warstwa termoizolacji i płyt spadkowych

W kolejnym kroku następuje ułożenie termoizolacji z płyt bazowych, na których z kolei układa się płyty spadkowe. Grubość ocieplenia wraz z warstwą spadkową powinna wynosić, co najmniej 15-20 cm. Ostatecznie jest ona uzależniona od współczynnika przewodzenia ciepła (λ). Im niższy, tym produkt ma lepsze właściwości termoizolacyjne i można zastosować cieńszą jego warstwę. Styropian na dach płaski należy układać mijankowo, aby krawędzie nie nachodziły na siebie, tworząc w ten sposób szczelną izolację, pozbawioną mostków termicznych. Należy również pamiętać o właściwym mocowaniu, najlepiej mechanicznym, przy użyciu kołków teleskopowych, które zapobiegną niekorzystnemu działaniu wiatru na dachu.

Hydroizolacja

Warstwę wierzchnią, ułożoną na termoizolacji, stanowi najczęściej zestaw składający się z papy podkładowej i papy wierzchniego krycia. Najlepsze do tego są papy termozgrzewalne, z których pierwsza powinna być przytwierdzona do podłoża za pomocą specjalnych kołków. Należy pamiętać, że materiał termoizolacyjny przed przykryciem go papą powinien być niezawilgocony, a całości prac powinna towarzyszyć sucha i słoneczna aura. Właściwą trwałość pokrycia dachowego zapewniają: a) papa dobrej jakości, b) montaż w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, c) równe, czyste, właściwie zagruntowane podłoże, na którym nie występują nierówności i nie wystają z niego ostre elementy.

Obróbka detali

Ze szczególną dbałością należy wykonać obróbki detali dachowych, takich jak kominy czy attyki. Należy przy tym pamiętać, że warstwę wierzchnią tych obróbek musi stanowić papa termozgrzewalna wierzchniego krycia. Nie można stosować w tym przypadku papy podkładowej, ponieważ promieniowanie UV może spowodować uszkodzenie jej struktury. Powinno przyjąć się zasadę, że wszystkie miejsca wystawione na działanie promieniowania słonecznego wykonujemy z papy wierzchniego krycia.

Aby odprowadzana przez skosy dachowe woda zniknęła z dachu, to musi ona trafić poprzez wpusty do kanalizacji dachowej. Idealnym rozwiązaniem jest montaż wpustów ogrzewanych, dzięki czemu zamarzająca woda nie zablokuje odpływu. Wpusty montuje się w centralnej części dachu lub w okolicach jego krawędzi.

 

Zalety płyt do systemu ocieplania dachów płaskich Yetico

 • dobre właściwości termoizolacyjne
 • duża wytrzymałość na nacisk
 • poręczne wymiary płyt
 • szybki i nieskomplikowany montaż
 • stabilność i odporność na odkształcenia
 • mały ciężar

Obejrzyj System Ocieplenia Spadkowego Yetico