FUNDAMENT i FUNDAMENT Z DRENAŻEM

Charakterystyka produktu

Fundament to jedna z najbardziej istotnych przegród budynku, bo od niej powinniśmy zacząć myślenie o prawidłowo ocieplonym obiekcie. Źle zaizolowane fundamenty są kosztowne w naprawie, a nieprawidłowo wykonana izolacja termiczna powoduje straty ciepła, które w przypadku fundamentów wynoszą aż 10% strat całkowitych. W dodatku wilgoć pogarsza właściwości termoizolacyjne styropianu, rozwijają się pleśnie i grzyby, a woda wskutek podciągania kapilarnego przedostaje się do wyższych partii budynku.

Dlatego prócz niskiego współczynnika przewodzenia ciepła w produkcie dedykowanym termoizolacji fundamentów istotna jest niska nasiąkliwość styropianu. Parametr ten służy do określenia okresowego pogorszenia izolacyjności cieplnej w przypadku zawilgocenia materiału termoizolacyjnego. Równie ważna jest wytrzymałość styropianu na ściskanie, bo warstwa izolacji narażona jest na parcie gruntu.

Yetico do termoizolacji fundamentów rekomenduje produkty z dwóch grup AQUA i AQUA PASSIVE, które charakteryzują się niską nasiąkliwością (1-2%) oraz wysoką wytrzymałością na ściskanie (80-200 [kPa]). Produkty grafitowe są szczególnie polecane w budownictwie pasywnym i energooszczędnym (λ≤0,031 [W/(m·K)]). Dodatkowo AQUA i AQUA PASSIVE wyposażone są w sieć kanalików drenażowych na powierzchni płyty, dzięki czemu odprowadzanie wody jest skuteczniejsze.

Warto dodać, że płyty produkowane są metodą automatową (nie cięcia z bloku), co ma wpływ nie tylko na ich niską nasiąkliwość, ale także na idealną powtarzalność, dzięki czemu warstwa termoizolacji AQUA i AQUA PASSIVE jest szczelna i nie powstają mostki termiczne.

Zastosowanie produktu

Płyty z obu grup dedykowane są izolacji fundamentów zarówno w budownictwie mieszkalnym jednorodzinnym, wielorodzinnym, jak i użyteczności publicznej. O tym, jakiego materiału należy użyć decyduje nie tylko jego współczynnik przewodzenia ciepła, ale również wytrzymałość na ściskanie. Produkty AQUA PASSIVE możemy stosować w izolacji fundamentów do obciążeń użytkowych 3t/m2, a produkty AQUA do obciążeń użytkowych 6t/m2.

Czy wiesz, że…

…AQUA i AQUA PASSIVE to produkty, które ze względu na swoje doskonałe parametry, mogą być również stosowane w termoizolacji podłóg na gruncie, tarasów, a nawet dachów żwirowych i zielonych.

Przykładowe ocieplenie fundamentu: 1. Grunt rodzimy, 2. Podsypka piaskowa, 3. Ława fundamentowa,
4. Pozioma izolacja przeciwwilgociowa (papa), 5. Pionowa izolacja przeciwwilgociowa (dyspersyjna masa bitumiczna),
6. Papa termozgrzewalna, 7. Warstwa termoizolacyjna (AQUA YETICO), 8. Folia kubełkowa


Jak ocieplić fundament?

Przygotowanie podłoża

Kolejność prowadzonych robót jest uzależniona od warunków gruntowo – wodnych, a co za tym idzie metody wybranej do wykonania hydroizolacji. W pierwszej kolejności wykonujemy hydroizolację, następnie ocieplamy poprawnie zaizolowaną ścianę. W pierwszym etapie należy wykonać trwały elastyczny podkład pod właściwą izolację. Przygotowana powierzchnia powinna być sucha, odtłuszczona i czysta. Izolacja powinna szczelnie przylegać do ściany na całej jej powierzchni. Nierówności powierzchni ścian fundamentowych należy uzupełnić cienką warstwą zaprawy cementowej.

Układanie hydroizolacji

Powinno wykonywać się na dwa sposoby:

Izolacje pionowe wykonuje się na powierzchni ścian fundamentowych. Zapobiegają one wnikaniu wody opadowej oraz zawartej w gruncie do wnętrza ścian fundamentowych. Izolacje poziome wykonuje się pomiędzy ławą i ścianą fundamentową. Zapobiegają one podciąganiu kapilarnemu wody do wyższych partii ścian budynku.

Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawne połączenie izolacji pionowej z izolacją poziomą. Ważne jest, żeby nie izolować powierzchni zawilgoconych. Izolacje wodochronne powinny być układane podczas bezdeszczowej pogody, w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. W trakcie prowadzenia prac izolacyjnych i po ich wykonaniu należy chronić warstwy izolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Układanie termoizolacji

Dobrze wykonana hydroizolacja jest koniecznym warunkiem, aby budynek był suchy i bezpieczny. Płyty termoizolacyjne są przyklejane punktowo bezrozpuszczalnikową masą bitumiczną lub klejem wolnym od rozpuszczalników (około 6 placów na płytę) bezpośrednio do izolacji wodochronnej, ułożonej na ścianach piwnicy. Jednak przy silnym działaniu wody gruntowej zaleca się przyklejanie płyt całą powierzchnią. Niezmiernie ważne jest to, że płyt styropianowych do ścian fundamentowych nie należy mocować za pomocą kołków, ponieważ skutkuje to powstaniem mostków termicznych oraz przerwaniem ciągłości hydroizolacji.

WAŻNE!
Kanaliki drenażowe, tak jak na wizualizacji powyżej, muszą zostać umieszczone od strony gruntu, ponieważ istotą drenażu na powierzchni płyt o obniżonej chłonności wody jest odprowadzenie wody zawartej w gruncie od warstwy płyt ociepleniowych. Taki montaż płyt umożliwia odpływ wody od fundamentu, co zapobiega zawilgoceniu ocieplenia oraz zapewnia skuteczną termoizolacje.

PRZYKLEJENIE PŁYTY DRENAŻEM DO PRZEGRODY POWODUJE, ŻE DRENAŻ NIE SPEŁNIA SWOJEJ FUNKCJI.

Osłanianie warstw izolacji

Dodatkowym zabezpieczeniem ścian piwnic przed działaniem wody są tzw. folie kubełkowe. Zastosowanie foli kubełkowej pomiędzy gruntem, a termoizolacją powoduje powstanie szczeliny, która zwiększa izolacyjność ścian oraz umożliwia odparowanie wody. Połączenie termoizolacji (z siecią kanalików) z folią kubełkową tworzy bezciśnieniowy system odprowadzenia wody gruntowej.

Kiedy wykonać drenaż?

O istocie stosowania drenażu świadczy wysokość poziomu wody gruntowej, a w szczególności narażenie elementów budynku na stałe bądź okresowe jej działanie. Jeżeli zwierciadło wody gruntowej znajduje się na głębokości 2 metrów to w przypadku domu niepodpiwniczonego możemy być pewni, że woda nie stanowi dla niego zagrożenia. Natomiast, jeżeli dom ma piwnicę zagłębioną w gruncie, to woda stanowi zagrożenie. Jej działanie może spowodować: zalanie piwnicy, zawilgocenie ścian lub podmycie fundamentów. W tym przypadku koniecznie należy wykonać drenaż.

Przykładowe ocieplenie fundametnu z dreanżem: 1. Grunt rodzimy, 2. Podsypka piaskowa, 3. Ława fundamentowa,
4. Pozioma izolacja przeciwwilgociowa (papa), 5. Pionowa izolacja przeciwwilgociowa (dyspersyjna masa bitumiczna),
6. Papa termozgrzewalna, 7. Warstwa termoizolacyjna (AQUA YETICO), 8. Folia kubełkowa,
9. Obsypka żwirowa, 10. Rura drenarska


Zalety płyt do izolacji fundamentów

  • bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła
  • niska nasiąkliwość
  • wysoka wytrzymałość na obciążenia
  • idealna powtarzalność (produkcja automatowa)


Styropian do ocieplania fundamentów:

AQUA EPS-P 100
Zobacz produkt
AQUA EPS-P 150
Zobacz produkt
AQUA EPS-P 200
Zobacz produkt
AQUA PASSIVE EPS-P 80
Zobacz produkt
AQUA PASSIVE EPS-P 100
Zobacz produkt