Termoizolacja i profilowanie dachu płaskiego

Charakterystyka produktu

Tworzenie się zastoin wodnych, które mogą uszkadzać powierzchnie, doprowadzać do przecieków i w konsekwencji powodować straty cieplne są częstym problemem dachów płaskich. Rozwiązaniem tego problemu jest profilowanie i izolacja dachu płaskiego na bazie systemu oferowanego przez Yetico. System ten, dostępny zarówno z płyt białych (lambda 0,034-0,038 [W/(m·K)] w zależności od typu], jak i płyt grafitowych przeznaczonych do ocieplenia dachu płaskiego obiektów energooszczędnych i pasywnych (o lambdzie od 0,031 [W/(m·K)]), składa się z kilku rodzajów płyt:

 • Bazowych – to płyty styropianowe, które pełnią funkcję termoizolacyjną.
 • Spadkowych (jednokierunkowych)
 • Grzbietowych i korytowych (dwukierunkowych)
 • Kontrspadków (ułatwiają odprowadzenie wody z newralgicznych punktów powierzchni – świetlików, narożników).
 • Izoklinów – wykorzystywane są do połączeń warstw pokrycia z elementami wystającymi ponad powierzchnię dachu.

 

Zastosowanie produktu

Ocieplenie dachu płaskiego naszymi produktami nie ma ograniczeń pod względem wielkości powierzchni. Styropian na dach Yetico można wykorzystać zarówno w izolacji termicznej budownictwa mieszkaniowego, jak i w budownictwie wielkopowierzchniowym (np. hale, magazyny).


Czy wiesz, że…

... Yetico oferuje kompleksowy serwis doradczo-techniczny na każdym etapie projektowania systemu izolacji dachu płaskiego. Wystarczy przesłać do nas niezbędne dane (wymiary powierzchni, położenie świetlików, szybów czy kominów, opis miejsc odwodnienia, grubość minimalną warstwy ocieplenia, informacje o nachyleniach), a my przygotujemy projekt. Ponadto, na całym etapie projektowania klient może liczyć na fachowe doradztwo techniczne.Przykładowe ocieplenie dachu płaskiego: 1. Stropodach betonowy, 2. Papa podkładowa (folia PE lub PVC), 3. Warstwa termoizolacyjna (płyta styropianowa bazowa), 4. Płyta spadkowa, 5. Kontrspadek, 6. Izoklin, 7. Ocieplenie attyki, 8. Wpust, 9. Papa podkładowa, 10. Kołek mocujący, 11. Papa wierzchniego krycia, 12. Obróbka blacharska


Jak ocieplić dach płaski?

Warstwa paroizolacji

W najpopularniejszym układzie warstw dachu płaskiego w pierwszym etapie na podłożu układa się szczelną warstwę ochronną, zapobiegającą przedostaniu się pary wodnej z wnętrza budynku do poszczególnych warstw dachu. Wykonuje się ją ze zwykłej papy podkładowej (nadaje się również papa oksydowana, modyfikowana bądź folia paroszczelna).

Warstwa termoizolacji i płyt spadkowych

W kolejnym kroku następuje ułożenie izolacji dachu płaskiego z płyt bazowych, na których z kolei układa się płyty spadkowe. Grubość ocieplenia wraz z warstwą spadkową powinna wynosić, co najmniej 15-20 cm. Ostatecznie jest ona uzależniona od współczynnika przewodzenia ciepła — lambda (λ). Im jest ona niższa, tym produkt ma lepsze właściwości termoizolacyjne i można zastosować cieńszą jego warstwę. Styropian na dach płaski należy układać na tzw. mijankę, aby krawędzie nie nachodziły na siebie, tworząc w ten sposób szczelną warstwę, pozbawioną mostków termicznych. Powinno się również pamiętać o właściwym mocowaniu, najlepiej mechanicznym, przy użyciu kołków teleskopowych, które zapobiegną niekorzystnemu działaniu wiatru na dachu płaskim.

Hydroizolacja

Warstwę wierzchnią, ułożoną na ociepleniu, stanowi najczęściej zestaw składający się z papy podkładowej i papy wierzchniego krycia. Najlepsze do tego są papy termozgrzewalne, z których pierwsza powinna być przytwierdzona do podłoża za pomocą specjalnych kołków. Należy pamiętać, że materiał termoizolacyjny, przed przykryciem go papą, powinien być niezawilgocony, a całości prac powinna towarzyszyć sucha i słoneczna aura. Właściwą trwałość pokrycia zapewniają: a) papa dobrej jakości, b) montaż w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, c) równe, czyste oraz właściwie zagruntowane podłoże, na którym nie występują nierówności i nie wystają z niego ostre elementy.

Obróbka detali

Ze szczególną dbałością należy wykonać obróbki detali, takich jak kominy czy attyki. Należy przy tym pamiętać, że warstwę wierzchnią tych obróbek musi stanowić papa termozgrzewalna wierzchniego krycia. Nie można stosować w tym przypadku papy podkładowej, ponieważ promieniowanie UV może spowodować uszkodzenie jej struktury. Powinno przyjąć się zasadę, że wszystkie miejsca wystawione na działanie promieniowania słonecznego wykonujemy z papy wierzchniego krycia.

Aby odprowadzana przez skosy dachowe woda zniknęła z powierzchni, to musi ona trafić poprzez wpusty do kanalizacji. Idealnym rozwiązaniem jest montaż wpustów ogrzewanych, dzięki czemu zamarzająca woda nie zablokuje odpływu. Wpusty montuje się w centralnej części pokrycia lub w okolicach jego krawędzi.


Zalety płyt do systemu ocieplania dachów płaskich Yetico

 • dobre właściwości termoizolacyjne
 • duża wytrzymałość na nacisk
 • poręczne wymiary płyt
 • szybki i nieskomplikowany montaż
 • stabilność i odporność na odkształcenia
 • mały ciężar


Obejrzyj System Ocieplenia Spadkowego Yetico