Styropian elewacyjny

Efektywna termoizolacja ma kluczowe znaczenie w kontekście zoptymalizowanej gospodarki energetycznej budynku. Styropian elewacyjny dostępny w naszej ofercie pozwala na znaczną redukcję utraty ciepła, co — szczególnie w połączeniu z rozbudową lub renowacją systemów grzewczych — odczuwalnie ogranicza koszty wynikające z codziennej eksploatacji obiektu.

Wierzymy, że nowoczesne i skuteczne formy izolacji cieplnej to inwestycja w przyszłość, jednak korzyści, które ze sobą niesie można zaobserwować niemal natychmiast. Decydując się na proponowany przez nas styropian na elewację wybierasz lata doświadczeń, których wynikiem jest niezawodny i przyjazny środowisku produkt.

Charakterystyka produktu

Standardowe płyty Yetico oraz PASSIVE do termoizolacji fasad cechują się współczynnikiem przewodzenia ciepła w przedziale od λ ≤ 0,044 [W/(m·K)] do λ ≤ 0,031 [W/(m·K)]. To najważniejszy parametr termoizolacyjny, ponieważ decyduje o jakości ocieplenia. Podstawową zasadą jest to, że im niższa lambda, tym lepsze właściwości termoizolacyjne.

Różnica między wysokim poziomem lambdy u standardowych, białych styropianów elewacyjnych a poziomem lambdy w szarych płytach wynika z surowca, z którego zostały wykonane płyty PASSIVE. Surowiec z domieszką grafitu ma wpływ na obniżenie współczynnika przewodzenia ciepła. Dzięki temu, grafitowy styropian elewacyjny o mniejszej grubości tak samo skutecznie ociepli dom jak grubsza warstwa białej odmiany tego materiału. Z kolei grafitowe płyty PASSIVE przy zachowaniu tej samej grubości, co materiały białe pozwalają osiągnąć nawet o 30% lepszą termoizolację.

Zastosowanie produktu

Standardowe, białe płyty Yetico stosować można w ociepleniu każdego typu elewacji, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej, według zaleceń projektowych. Grafitowe płyty PASSIVE również są przeznaczone do termoizolacji każdego typu fasady. Niska lambda tego styropianu na elewację sprawia, że z powodzeniem można stosować je w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.
 

Czy wiesz, że…

…użycie cieńszej warstwy termoizolacji z zastosowaniem grafitowych płyt styropianowych PASSIVE ma nie tylko wpływ na wygląd elewacji budynku, ale zmniejsza również obciążenie mechaniczne ściany?

Przykładowe ocieplenie elewacji: 1. Listwa startowa, 2. Warstwa gruntująca, 3. Zaprawa klejowa,
4. Warstwa termoizolacyjna, 5. Kołek mocujący, 6. Siatka zbrojąca, 7. Zaprawa klejowa, 8. Warstwa gruntująca, 9. Tynk


Jak ocieplić elewację?

Prace przygotowawcze

Należy przygotować materiały i narzędzia zgodnie z projektem technicznym oraz sprawdzić, czy materiały spełniają wymagania, normy i aprobaty techniczne oraz czy posiadają świadectwa jakości (certyfikaty, deklaracje). Przed rozpoczęciem pracy należy zabezpieczyć ościeża okienne przed zabrudzeniem np. zaprawami klejowymi. Późniejsze prace ułatwi również demontaż elementów uniemożliwiających wykonanie termoizolacji (obróbki blacharskie, orynnowanie).

Sprawdzenie i przygotowanie powierzchni ścian.

Podłoże przed rozpoczęciem prac powinno być suche, równe i oczyszczone z zabrudzeń różnego typu. Należy usunąć warstwy podłoża, które cechują się słabą przyczepnością jak np.: słabe tynki, odspojone powłoki malarskie, niezwiązane cząstki muru. Przed przystąpieniem do przyklejania styropianu na elewację należy sprawdzić równość powierzchni i odchylenie ściany od pionu. Niewielkie nierówności powinno uzupełnić się 15 milimetrową warstwą zaprawy murarskiej.

Przyklejanie płyt styropianowych

Zaprawę klejową należy układać na styropianie elewacyjnym metodą „pasmowo – punktową”. To znaczy, że na obrzeżach materiału zaprawę umieszczamy pasmami o szerokości 3-6 cm, a na pozostałej powierzchni „plackami” o średnicy około 8-10 cm. Pasma nakładamy na obwodzie w odległości około 3 centymetrów od krawędzi, w taki sposób, aby po przyklejeniu zaprawa nie wyciskała się poza krawędzie płyty.

Kołkowanie płyt styropianowych

Do mocowania płyt styropianu na elewacji najczęściej stosowane są łączniki mechaniczne z trzpieniem plastikowym. Głębokość zakotwienia kołków w warstwie konstrukcyjnej ściany, wykonanej z materiałów pełnych, powinna wynosić min. 6 centymetrów. W materiałach takich jak cegła dziurawka, pustak ceramiczny czy bloczki z betonu komórkowego łączniki muszą być zakotwione na głębokość min. 9 centymetrów. Wymagana ilość kołków na 1 m2 to 6 sztuk.

Wykonanie warstwy zbrojącej siatką z włókna szklanego

Do wykonania warstwy zbrojnej można przystąpić nie wcześniej niż po trzech dniach od przyklejenia styropianu do elewacji. Siatka powinna być całkowicie niewidoczna spod powierzchni kleju oraz nie powinna bezpośrednio stykać się z powierzchnią płyt. Istotną czynnością pod koniec montażu siatki jest wyrównanie powierzchni. To nie tylko ważne ze względów konstrukcyjnych, ale przede wszystkim estetycznych. Polecamy własną siatkę Yetico E-GLASS 160.

Wykonanie zewnętrznej warstwy tynkarskiej

Wykonaną warstwę zbrojną przed nałożeniem tynku należy odpowiednio zagruntować preparatem gruntującym. Gruntowanie można rozpocząć dopiero po całkowitym związaniu warstwy zbrojonej. W optymalnych warunkach (temperatura + 20 stopni Celsjusza i wilgotność 60%) prace można rozpocząć po upływie minimum 48 godzin.

Zalety płyt fasadowych

  • szeroki wybór (od λ≤0,044 do λ≤0,031 [W/(m·K)])
  • płyty grafitowe do budownictwa energooszczędnego i pasywnego
  • płyty frezowane i niefrezowane

 

Styropian do ocieplenia elewacji:

ALFA FASADA PREMIUM ALFA FASADA BETA FASADA
Zobacz produkt
 
Zobacz produkt
 
Zobacz produkt
 
GAMMA FASADA ALFA PASSIVE FASADA BETA PASSIVE FASADA
Zobacz produkt
 
Zobacz produkt
 
Zobacz produkt
 

GAMMA PASSIVE FASADA
Zobacz produkt