PolistyreneLoop – pierwsza fabryka przetwarzająca styropianowe odpady budowlane
PolistyreneLoop – pierwsza fabryka przetwarzająca styropianowe odpady budowlane
Czyste produkty ze styropianu, np. kształtki chroniące nowy sprzęt RTV, mogą być wielokrotnie poddawane recyklingowi. Czy tak samo wygląda sytuacja w przypadku budowlanych odpadów styropianowych, które nierzadko pokryte są cementem, czy klejem?
Problematyczny budowlany EPS
Do niedawna odpady styropianowe z placów budowy nie nadawały się do przetworzenia i ponownego użycia. Jednak globalne wysiłki branżowe nie przeszły obok problemu obojętnie. W wyniku połączenia sił przedsiębiorstw, uczestniczących w łańcuchu dostaw EPS, w tym producentów jak Yetico, w Holandii powstała pierwsza na świecie fabryka, która poddaje recyklingowi zanieczyszczone odpady EPS.
PolistyreneLoop-pierwsza fabryka recyklingu budowlanego EPS
Fabryka PolistyrenLoop, w myśl idei Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, zajmuje się recyklingiem zanieczyszczonego styropianu stosowanego w budownictwie. Wykorzystuje innowacyjną technikę rozpuszczania surowca i oddzielenia zanieczyszczeń i dodatków chemicznych. W efekcie otrzymywany jest wysokiej jakości granulat polistyrenowy. Instalacja PolistyreneLoop i nowatorska metoda recyklingu EPS budowlanego stanowią kamień milowy w postrzeganiu produktów styropianowych.
Styropian- 98% to powietrze
Styropian w 98% składa się z powietrza i tylko w 2% z polistyrenu. Dzięki tym właściwościom produkty mogą być poddawane recyklingowi i to wielokrotnie. Pojemniki, czy kształtki chroniące nowe sprzęty domowego użytku, mogą żyć drugim i trzecim życiem, skutecznie ograniczając produkcję nowego surowca.